11.04.2023

Ako správne čistiť žalúzie a rolety v interiéri

Ako správne čistiť žalúzie a rolety v interiéri.Vnútorné žalúzie sú obľúbenou voľbou pre zakrytie a tienenie okien v mnohých domácnostiach či kanceláriách. Poskytujú súkromie, ovládanie svetla a estetiku. Ako každý iný domáci predmet, aj interiérové žalúzie však vyžadujú pravidelné čistenie, aby vyzerali sviežo a zachovali si svoju funkčnosť. Čistenie vnútorných žalúzií môže byť jednoduchou úlohou, ak sa vykonáva správne, ale môže byť aj náročné, ak sa nevykonáva správne. V tomto článku vám ponúkame komplexného sprievodcu čistením vnútorných žalúzií, ktorý zahŕňa rôzne typy žalúzií a osvedčené postupy na zabezpečenie dôkladného a efektívneho procesu čistenia.

Žaluzie


Prečo je čistenie vnútorných žalúzií a roliet dôležité

Pravidelné čistenie vnútorných žalúzií a roliet je nevyhnutné z niekoľkých dôvodov:

 • Odstránenie prachu a nečistôt: Vnútorné žalúzie môžu časom nahromadiť prach, špinu a nečistoty, čo ovplyvňuje nielen ich vzhľad, ale môže to mať vplyv aj na ich funkčnosť.
 • Čistý vzduch: Prach a nečistoty na vnútorných žalúziách môžu tiež prispieť k nízkej kvalite vzduchu v interiéri, čo vedie k problémom s dýchaním a alergiám.
 • Prevencia poškodenia: Prach a čiastočky nečistôt môžu poškriabať a poškodiť povrch žalúzií, čo spôsobí ich rýchlejšie opotrebovanie a zníži ich životnosť.
 • Vylepšenie vzhľadu: Čisté vnútorné žalúzie môžu výrazne zlepšiť celkovú estetiku miestnosti a poskytnúť jej svieži a dobre udržiavaný vzhľad.

Rolety


Všeobecné tipy na čistenie vnútorných žalúzií a roliet

Skôr ako sa pustíme do špecifík čistenia rôznych typov interiérových žalúzií alebo roliet, tu je niekoľko všeobecných tipov, ktoré treba mať na pamäti:

 • Prečítajte si pokyny na čistenie od výrobcu: Rôzne typy žalúzií môžu vyžadovať špecifické metódy čistenia, preto je nevyhnutné, aby ste si pred pokračovaním v akomkoľvek procese čistenia prečítali pokyny výrobcu.
 • Používajte šetrné metódy čistenia: Drsné chemikálie, abrazívne materiály alebo agresívne čistiace techniky môžu poškodiť žalúzie, preto je najlepšie použiť jemné metódy čistenia.
 • Chráňte si ruky a oči: Pri používaní čistiacich roztokov noste rukavice na ochranu rúk a vyhýbajte sa kontaktu s očami. Ak sa vám nejaký čistiaci roztok dostane do očí, dôkladne ich vypláchnite vodou a v prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc.
 • Pravidelne čistite žalúzie: Pravidelné čistenie zabraňuje usadzovaniu prachu a nečistôt, vďaka čomu je proces čistenia jednoduchší a efektívnejší.
 • Zložte žalúzie kvôli dôkladnému vyčisteniu: Na hĺbkové čistenie je najlepšie zložiť žalúzie a vyčistiť ich vonku alebo v dobre vetranom priestore. To umožňuje dôkladnejší proces čistenia.


Čistenie rôznych typov vnútorných žalúzií


Žalúzie


1. Žalúzie

Žalúzie sú obľúbeným spôsobom tienenia, sú vyrobené z horizontálnych lamiel, ktoré je možné nakláňať, aby ste ovládali svetlo a súkromie. Tu je postup, ako vyčistiť žalúzie:

 • Zatvorte žalúzie a oprášte ich handričkou z mikrovlákna, prachovkou z peria alebo mäkkou kefou. Začnite zhora a postupujte smerom nadol, pričom každú lamelu utierajte jednotlivo.
 • Ak sú žalúzie obzvlášť znečistené, môžete použiť jemný roztok čistiaceho prostriedku (kompatibilitu skontrolujte v pokynoch výrobcu) a mäkkú handričku na jemné utretie každej lamely. Vyhnite sa používaniu nadmernej vody alebo namáčaniu žalúzií, pretože to môže spôsobiť deformáciu alebo poškodenie.
 • Opláchnite handričku v čistej vode a použite ju na utretie zvyškov čistiaceho prostriedku zo žalúzií.
 • Na odolné škvrny alebo mastné škvrny môžete použiť zmes vody a octu alebo špeciálny čistič. Postupujte podľa pokynov výrobcu a na čistenie daných miest použite mäkkú handričku alebo špongiu.
 • Keď sú žalúzie čisté, nakloňte lamely opačným smerom, aby ste zabezpečili dôkladné vyčistenie oboch strán. Potom žalúzie otvorte a pred opätovným zavesením ich nechajte vyschnúť na vzduchu.


Rolety

2. Rolety

Rolety sú vyrobené z látky, ktorá sa zroluje nahor alebo nadol, aby ovládala svetlo a súkromie. Tu je postup, ako vyčistiť rolety:

 • Úplne stiahnite rolety a pomocou mäkkej kefy alebo handričky z mikrovlákna vyprášte látku. Venujte zvýšenú pozornosť akýmkoľvek škvrnám.
 • Ak je tkanina umývateľná, môžete ju na mieste očistiť jemným roztokom čistiaceho prostriedku. Vyhnite sa namáčaniu látky alebo používaniu abrazívnych materiálov, ktoré môžu látku poškodiť.
 • Opláchnite handričku alebo špongiu v čistej vode a použite ju na utretie zvyškov pracieho prostriedku z látky.
 • Ak sa látka nedá prať, môžete použiť čistiaci prostriedok na textílie alebo čalúnenie, ktorý je kompatibilný s vašimi roletami. Postupujte podľa pokynov výrobcu a na čistenie látky použite špongiu.
 • Keď je látka čistá, otvorte rolety a nechajte ich na vzduchu vyschnúť, než ich vytiahnete späť.

Rýchle dodanie!

Rýchle dodanie zaručené vďaka kuriérskej dodávke

BEZPEČNOSŤ TRANSAKCII

Šifrované pripojenie zabezpečené certifikátom SSL

Záruka vysokej kvality

Bezproblémové vrátenie 14 dní od dátumu nákupu a 2 roky záruka